آموزش جامع تایپ اسکریپت | بخش اول معرفی سری آموزش typescript

معرفی سری آموزش تایپ اسکریپت (typescript)

تایپ اسکریپت (TypeScript) را با وب کار تجربه کنید. ما در وب کار از جدیدترین و بروزترین تکنولوژی های موجود حال حاضر دنیای برنامه نویسی استفاده می کنیم. اگر مقاله مربوط به نقشه راه برای تبدیل شدن به برنامه نویس همه فن حریف را مطاله کرده باشید؛ پیشنهاد ما در آن مقاله این بود که به سمت یکی از فریمورک های جاوا اسکریپت بروید تا بتوانید قابلیت توسعه و ساخت اپ ها را در اکثر پلتفرم ها داشته باشید.

در این سری از آموزش ها سعی خواهم کرد که با زبانی ساده و در عین حال منسجم، تایپ اسکریپت را از مفاهیم اولیه تا مباحث پیشرفته تر را به صورت رایگان در اختیار شما قرار بدهم. لازمه پیگیری این سری از آموزش ها آشنایی با زبان جاوا اسکریپت در حد معمولی است و مباحث تکمیلی در همین آموزش ها بیان می شود.

تایپ اسکریپت چیست و چرا باید یاد بگیرید؟

تایپ اسکریپت یک زبان جدید نیست بلکه نسخه پیشرفته تر زبان جاوا اسکریپت است. همانطور که می دانید جاوا اسکریپت به تنهایی بسیار قدرتمند است و در همه جا نفوذ کرده؛ برای طراحی قسمت فرانت اند صفحات وب، به عنوان زبان سمت سرور به لطف Nodejs، برای ساخت اپلیکیشن های موبایل به لطف Ionic و React Native و برای ساخت نرم افزارهای دسکتاپ به لطف الکترون.

ویژگی های تایپ اسکریپت

جاوا اسکریپت گرچه از عهده این کارها برمی آید، اما برای توسعه در مقیاس بزرگتر و داشتن قابلیت های بیشتر با مشکلاتی همراه است. همانطور که می دانید قابلیت های شیء گرایی که بسیار پراهمیت هستند در جاوا اسکریپت چندان مورد توجه قرار نگرفته اند. به همین خاطر این نیاز احساس می شد که بهبود یابد. پروژه متن باز تایپ اسکریپت با همکاری  و پشتیبانی مایکروسافت و گوگل شروع شد و چند سالی است که بسیار مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفته است.

تایپ اسکریپت کجاها استفاده می شود؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشه که مرورگرها فعلا فقط از جاوا اسکریپت پشتیبانی می کنند و چطور میشه از تایپ اسکریپت استفاده کرد؟! خب اول از همه اینکه تایپ اسکریپت برای کار در مرورگرها موقع اجرا توسط کامپیالر مخصوص به خودش به کدهای جاوا اسکریپت تبدیل میشه و مشکلی پیش نمیاد. دوم اینکه به زودی همه مرورگرها از typescript پشتیبانی می کنند چون همانطور که گفتم مورد حمایت مایکروسافت و گوگل است.

فریمورک محبوب انگولار به طور پیش فرض از تایپ اسکریپت استفاده می کند و توصیه هم میکند که از آن استفاده کنید. فریمورک Nestjs که در واقع نسخه پیشرفته تری از Nodejs است از تایپ اسکریپت استفاده می کنه که این به مراتب کدنویسی سمت سرور را بهتر و بهینه تر می کند. فریمورک ری اکت هم از آن پشتیبانی می کند. خب به همین صورت اگر از آیونیک استفاده کنید به تایپ اسکریپت احتیاج دارید.

عملکرد تایپ اسکریپت

چقدر زمان می برد یاد بگیرم و از کجا شروع کنم؟

اگر شما با زبان جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشید یادگیری آن زمان زیادی طول نمی کشد. چرا که شما می توانید تمام سینتکس های جاوا اسکریپت را در زبان typescript به کار ببرید. جدا از آن یکسری قابلیت های جدید و باحال و مباحث شیء گرایی به آن اضافه می شود.

شما می توانید از خود سایت تایپ اسکرپپت برای یادگیری شروع کنید؛ اما نحوه توضیح دادنش زیاد به دلم نچسبید. به همین خاطر تصمیم گرفتم این سری آموزش را برای شما فراهم کنم که پروسه یادگیری را برای شما آسانتر و سریعتر کنم.

Aboutخالد رستم پور
Front-end Developer | Cross-Platform Developer | UI/UX Developer

Comments (02)

  1. hemn
    می 2, 2019

    سایت تایپ اسکریپت خیلی کلی این زبان رو توضیح داده اگه بتونید توضیحاتتون را با مثال کاربردی ادغام کنید خیلی خوب میشه . ممنون

    Reply

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *